Baldering - zob.: Bouldering. Bałucha - wzniesienie lub góra o zaokrąglonym kształcie i niezbyt stromych zboczach; określenie mocno pejoratywne. Zaśnieżone bałuchy bywają zwykle obiektami adoracji a także działalności zdobywczej zaspiarzy (zob.). Barwienie - metoda określania kierunków, rozmiarów przepływu wód podziemnych, polegająca na wprowadzaniu w znanym ich odcinku, środka chemicznego - np. uranii - i kontroli potencjalnych ich wypływów. Bambuła - zaokrąglona skała.
Baza - bez niej nie ma czasem mowy o działalności w jaskiniach. Może być namiotowa (latem ujdzie) lub w jakimś ogrzewanym i skanalizowanym budynku (zimą tylko tak jest OK). Baza jest obiektem westchnień grotołaza (zob.) po sytej (zob.) 36-godzinnej akcji. W warunkach tatrzańskich występuje w postaci chałupy "podnajmowanej" u górali (zob.) gdzieś w okolicy: Biały Potok-Kiry-Rysulówka-Nędzówka-Chotarz. Prawie każdy klub ma taki układ z góralem. Betlejemka - Centralny Ośrodek Szkolenia PZA (zob.) na Gąsienicy (zob.). Bezalin - kultowa już lina (zob.) niemniej używana a produkowana w Bielsku-Białej w firmie o tej samej nazwie. Historycznie poprzedzały ją tylko liny konopne i sizalowe. Jej bezrdzeniowa wersja często powodowała nadmiar adrenaliny w organizmie. W dalszym ciągu bez atestu, chociaż już obecnie posiada lepsze własności wytrzymałościowe. Stosowana jest tylko i wyłącznie ze względu na niską cenę w porównaniu do atestowanych (zob.) lin zachodnich. Zalecana ostrożność w jej używaniu. Biała odwaga - magnezja. Biwak - planowany nocleg w jaskini (zob.) przy użyciu odpowiedniego sprzętu.
| rolką, pozwalający na przesuwanie w nim liny (zob.) z małym tarciem. Jest wykorzystywany w budowie układów do wyciągania, w tym flaszencugów (zob.), tyrolek (zob.) itp.; - (II) mały blok (zob.) skalny. Blok - duży głaz. Może służyć jako stanowisko zjazdowe (zob.). Blokowanie - bardzo prosta czynność polegająca ogólnie na zatrzymaniu ruchu liny. Bez opanowania tej czynności nie powinno dopuszczać się nikogo do jakiegokolwiek kontaktu z liną. Jak wszystkie proste czynności wymaga inteligencji, doświadczenia, wiedzy i o czym się notorycznie zapomina, rękawic. W przypadku asekuracji (zob.) np. z ciała (zob.) pomiędzy bajki należy włożyć opowieści iż wystarczy tu jedynie przypak (zob.). Błąd rąk - skrzyżowanie rąk trzymających chwyty. Bogaz - zob.: Wąwóz krasowy. Bouldering - wspinaczka (zob.) uprawiana na małych formach skalnych. Słowo to, zapożyczone z angielskiego, jest u nas okaleczane na wszystkie możliwe sposoby. Polski odpowiednik - głaźnictwo - przyjmuje się z oporami; (Czemu? Przecież: "Chodź, stary, pogłazimy trochę..." brzmi całkiem dobrze.) Brzytewka - maty chwyt o ostrej krawędzi. Bularka - nie jest to, wbrew pozorom, organ żeński "Bularza" (zob.) - ale lekka koszulka do wspinania (najlepiej typu T). Pożądany jest na bularce odpowiedni napis, np.: "Think Pink" lub podobny, w każdym razie obcojęzyczny. Bularz - (I) polskie czasopismo alpinistyczne, nota bene jedno z najlepszych na świecie. Już teraz dociera daleko, a Eskimosi specjalnie uczą się języka, żeby czytać; - (II) tępy osobnik pozbawiony wybitnego talentu do wspinania, ale posiadający za to potężny przypak (zob.). Buldering - zob.: Bouldering. Buły - mięśnie, szczególnie biceps. Butan - skrót od propan-butan - mieszanka gazów pakowanych w specjalne metalowe kartusze, używa się jej do przygotowywania ciepłych posiłków. |
POWRÓT WYŻEJ: tutaj możesz wrócić do menu szkoleniowego.
POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ: tutaj możesz wrócić na stronę tytułową.