J


Jajarz - łojant (zob.), którego chęć wspinania jest odwrotnie proporcjonalna do odległości od ściany (zob.) i może się czasem przeobrazić w niechęć. Wtedy jajarz oddala się od ściany i nic nie jest w stanie go powstrzymać, nawet partner (zob.), który jest akurat na dwudziestym metrze pierwszego wyciągu (zob.). W najlepszym razie jajarz przywiąże linę do przygodnego bloku i pójdzie poszukać kogoś na swoje miejsce. Zwracamy uwagę, ze słowo "jajarz" można odnieść tylko do partnera. W odniesieniu do partnerki (zob.) nie ma ono większego sensu.

Jamka wirowa - językowate zagłębienie na powierzchni osadu, powstałe wskutek erozyjnej działalności prądy wody, po stronie doprądowej (zob.) jest ostro zarysowane i stosunkowo głębokie, po stronie zaprądowej (zob.) spłaszcza się i zanika. W osadach kopalnych jamki wirowe zachowują się jako odlewy na dolnej powierzchni ławic piaskowców. Powstają na ścianach i stropie jaskiń przy burzliwym przepływie wody. Pozwalają na określenie kierunku w którym płynęła woda w danych partiach jaskini krasowej (zob.)

Jaskinia - naturalna pustka skalna, lub system takowych, o rozmiarach umożliwiających eksplorację (zob.) przez człowieka.

Jaskinia krasowa - to jaskinia utworzona w wyniku rozpuszczania się skał krasowiejących (zob.) przez wody opadowe lub rzadziej przez wody hydrotermalne, zwykle wzdłuż szczelin tektonicznych lub fug międzyławicowych. W tego typu jaskiniach często występują nacieki (zob.)

Jaskinia pierwotna - powstaje równocześnie ze skałą w której występuje. Przykładami są jaskinie lawowe lub jaskinie w koralowcach.

Jaskinia turystyczna - to taka która jest udostępniona dla szeroko rozumianego ruchu turystycznego.

Jaskinia wtórna - powstaje w skale już po jej ostatecznym uformowaniu. Są to najliczniej występujące obiekty. Zaliczamy do nich np. jaskinie krasowe (zob.) i tektoniczne.

Jaskinia lodowa - taka w której występują trwałe skupienia lodu i nacieków lodowych, chociażby tylko w pewnych jej częściach, w których temperatura spada poniżej 0oC.

Kliknij tu!Jaskinie - jedno z najlepszych pism jaskiniowych w Polsce. Dawniej aperiodyk, a od początku 1998 roku regularnie ukazujący się najpierw dwumiesięcznik, a potem kwartalnik.

Jaskiniowiec - (I) człowiek pierwotny zamieszkujący jaskinie;

- (II) zob.: Grotołaz

Jaskóła - faza lotu (zob.) pomiędzy odpaleniem (zob.) a glebowaniem (zob.) lub wyłapaniem (zob.).

Jedynka - specjalny haczyk do wąskich szczelin jedyny polski wkład do światowego zestawu haków - wymyślił go Czesław Momatiuk, nasz wielki alpinista (zob. też: Rurp).

Kliknij tu!Jeziorko - naturalny zbiornik wodny we wnętrzu jaskini. Stanowi jej integralną część. Jeziorka zazwyczaj szokują swym pięknem i urokiem. Pokonuje je się przechodząc (jak jest płytkie i duże), lub przepływając pontonem. Jeziorka w przesycie stają się przekleństwem.

Jumar - niezwykle rzadko używany już dziś przyrząd do wychodzenia po linie, budową i zasadą działania zbliżony do Poignee (zob.). Krzywka (zob.) zamiast zębów posiadała poprzeczne frezy.

Jura - największy region występowania jaskiń w Polsce, ponad 1000 jaskiń i schronisk skalnych. To też (a może przede wszystkim) bardzo popularny rejon wspinaczkowy. W warunkach polskich swoiste przedszkole wszystkich wspinaczy - choć nie brak i tu trudnych dróg - zanim udadzą się na poważne łojenie w góry.

Juvel - doskonała, choć coraz rzadziej używana do gotowania maszynka benzynowa.


 

 

 


POWRÓT WYŻEJ: tutaj możesz wrócić do menu szkoleniowego.

POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ: tutaj możesz wrócić na stronę tytułową.

Ostatnia zmiana 2002-04-06